Przegląd prasy - Archiwum  
.
powrót, na dół
O konkurencyjności i wizji rozwoju energetyki w Polsce
Wskazywano nie tylko o potrzebę inwestowania w obszar R&D (badania i rozwój), ale także konieczności wykorzystywania wyników tych badań w celu tworzenia, w ramach pomocy publicznej, mechanizmów wspierających rozwój polskich przedsiębiorstw.

Istotne miejsce w dyskusji zajęły także rozważania na temat potrzeby budowania modelu państwa z odpowiednio określonymi funkcjami regulacyjnymi, koniecznymi do rozbudowy infrastruktury i zwiększenia konkurencyjności, między innymi, na rynku energii. Ważne pytanie, które postawiono przed uczestnikami panelu, dotyczyło efektywnych w przyszłości oraz akceptowalnych społecznie i politycznie źródeł energii, a także ceny energii jako wyznacznika konkurencyjności. Jak podkreślił Prezes URE, cena energii, ze względu na dążenie do właściwego poziomu konkurencyjności polskiej gospodarki, nie może być kształtowana w oderwaniu od bezpieczeństwa dostaw.

O konkurencyjnym rynku energii rozmawiano także podczas panelu dyskusyjnego pod nazwą: Wizja rozwoju polskiej energetyki - instytucjonalizacja i funkcjonowanie.

Wśród wiodących tematów dyskusji znalazła się przede wszystkim kwestia dotycząca obecnej sytuacji na rynku energii w Polsce. Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o stabilności kadrowej spółek dystrybucyjnych, możliwości rozwoju polskich przedsiębiorstw energetycznych, wzroście konkurencyjności na rynku czy inwestowaniu w nowe źródła wytwórcze. Szczególne miejsce w spotkaniu zajęła prezentacja kodeksów sieciowych przedstawiona przez Henryka Majchrzaka, Prezesa PSE.
Jak zauważył Wiceprezes URE: kodeksy sieciowe, jako konkretne narzędzia do wdrożenia jednolitego rynku energii w UE, pozwalają, między innymi, zwiększyć wewnętrzne bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto, w zakresie regulacji, stanowią odpowiednik instrukcji ruchu i eksploatacji sieci. Dla przykładu, jeden z kodeksów sieciowych przedstawia ujednolicone rozwiązania w kwestii technicznego przyłączenia nowych odbiorców i dostawców.

Ponadto, wiceszef Urzędu, zapytany o termin sfinalizowania procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej, przyznał, że pełne uwolnienie cen dla odbiorców indywidualnych może nastąpić wówczas, gdy spełnione zostaną trzy kluczowe warunki zawarte w Mapie drogowej uwolnienia cen dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej: ustalenie zasad ochrony tzw. odbiorcy wrażliwego, zabezpieczenie klienta końcowego poprzez udzielenie mu gwarancji zawarcia umowy kompleksowej przy zmianie sprzedawcy oraz uregulowanie kwestii sprzedaży w sytuacji „awaryjnej”, np. w przypadku bankructwa obecnego sprzedawcy.
- Pełna liberalizacja rynku energii elektrycznej winna dokonać się jedynie w sytuacji stabilnego rynku. W przeciwnym razie, gospodarstwa domowe, mogłyby stać się graczem wykorzystywanym na rynku przez duże podmioty gospodarcze - podkreślił Wiceprezes URE, Maciej Bando.

Konkurencja na rynku gazu - kontekst krajowy i europejski to tytuł prezentacji Prezesa URE w ramach wprowadzenia do dyskusji na temat rozwoju rynku gazu w Polsce, zorganizowanej drugiego dnia EuroPOWER. Głównym przedmiotem rozmowy była próba określenia obecnej sytuacji na rynku gazu w Polsce. Przed uczestnikami spotkania postawiono pytania dotyczące potrzeb i ograniczeń występujących na tym rynku, a także prawdopodobnych scenariuszy rozwoju.

Na konieczność wprowadzenia konkurencyjności w sektorze gazu jako podstawy liberalizacji tego rynku, zwrócił szczególną uwagę Prezes URE, Marek Woszczyk.
- Warunkiem rozwoju rynku gazu w Polsce jest realizacja „Mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego”, a w szczególności: uproszczanie procedur wewnątrz rynku, budowanie połączeń transgranicznych i rozszerzenie obszaru rynku do poziomu przynajmniej regionalnego - podsumował regulator.

Ponadto, drugiego dnia konferencji odbyła się ciekawa dyskusja na temat Nowoczesnego Klienta na rynku energii i jego oczekiwań pod adresem energetyki, poprzedzona prezentacją pt. Nie ma bogactwa ponad ludzi czyli dlaczego trzeba śledzić trendy demograficzne, przedstawioną przez prof. Marka Okólskiego z Katedry Socjologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Osobną debatę poświęcono m.in. strukturalnemu zróżnicowaniu popytu i różnorodności potrzeb energetycznych oraz roli prosumenta na konkurencyjnym rynku energii .W toku dyskusji na temat oczekiwań odbiorcy energii w stosunku do sektora, Wiceprezes URE wskazał przede wszystkim na minimalizowanie prognozowania zużycia energii i rozliczanie rzeczywiste, w związku z niechęcią klientów do kredytowania usług. Ponadto, jak zauważył wiceszef Urzędu:
-Potrzeba obecności świadomego klienta na rynku energii jest ważna nie tylko ze względu na konieczność zwiększenia efektywności energetycznej, ale także dla przeprowadzenia zmian pożądanych dla rozwoju sektora energetycznego w Polsce.


Źrodło: ure.gov.pl
Napisany dnia: 26 11 2013 przez: gelen
powrót, do góry