Przegląd prasy - Archiwum  
.
powrót, na dół
EC Białystok zainwestuje w układ odzysku ciepła
Wchodząca w skład Grupy Enea Elektrociepłownia Białystok podpisała pod koniec sierpnia umowę na budowę układu odzysku ciepła ze spalin kotła biomasowego. Jak podkreśla spółka, to pierwszego tego typu instalacja w Polsce.
Umowa z konsorcjum Mostostal Warszawa i Radscan Intervex Polska na budowę układu odzysku ciepła ze spalin kotła biomasowego opiewa na kwotę 25,5 mln zł.
Instalacja przeznaczona jest do odbioru ciepła (maksymalnie 18 MW) z gazów spalinowych kotła biomasowego K6. Termin przekazania instalacji do eksploatacji nastąpi najpóźniej do 16 grudnia 2014 r.
CIRE.PL
Napisany dnia: 05 09 2013 przez: gelen
Będzie rządowe wsparcie dla producentów energii
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiada, że niewiadomych, które blokują inwestycje, będzie ubywać.

Ta deklaracja rozpoczęła panel dyskusyjny „Systemy wsparcia dla sektora energetycznego w Europie. Polityka energetyczna w państwach UE". – Mamy uzgodnienie z premierem Donaldem Tuskiem, że do Sejmu trafi tzw. duży trójpak wraz z ustawą o odnawialnych źródłach energii i wówczas znany będzie nowy kształt rynku – powiedział wicepremier.

Dodał, że ze względu na konieczność wycofywania z użytku starych bloków energetycznych i jednoczesny brak impulsów do budowy nowych, państwo musi określić, w jakim zakresie weźmie na siebie część odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. – Spodziewam się, że w dużym pakiecie energetycznym przedstawimy te rozwiązania w sposób praktyczny – wyjaśnił Piechociński.

– Z zadowoleniem przyjmuję te deklaracje. To ręka wyciągnięta do biznesu – odniósł się prezes PGE Krzysztof Kilian. – W Polsce istnieje potrzeba wdrożenia nie tyle modelu wsparcia, ile systemu umożliwiającego sprzedaż energii po rozsądnych cenach – dodał Dariusz Lubera, szef katowickiego Tauronu.

Filip Thon, prezes RWE Polska i członek zarządu RWE East, zwrócił uwagę, że nasz kraj, tworząc nowe zasady rynku energetycznego, powinien czerpać np. z niemieckich doświadczeń. Tam lawinowy rozwój energetyki odnawialnej doprowadził do wypychania z systemu źródeł opartych na węglu czy gazie. – Tymczasem koncerny energetyczne nie mogą produkować poniżej kosztów. Nie prowadzą działalności charytatywnej – zaznaczył. Jego zdaniem kluczowe jest to, by rynek nie był przeregulowany i nie wywoływał konkurencji między różnym technologiami wytwarzania.

Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej zasugerował, że jednym z rozwiązań, które poważnie trzeba brać pod uwagę, jest wdrożenie mechanizmu zakładającego, że gdyby po 2020 r. ceny energii nie pozwalały osiągnąć zysku z budowanych obecnie elektrowni, wówczas uruchomione zostaną dopłaty. – Nie chodzi o mechanizmy dające wytwórcom pieniądze, tylko o rozłożenie ryzyka – wyjaśnił. Krzysztof Rozen z KPMG przypomniał, że podobny mechanizm działał w Polsce w latach 90. i został uznany przez UE za niedozwoloną pomoc państwa. Krzysztof Kilian odnosząc się do sceptycznych głosów ocenił, że Polska musi próbować wdrożyć swoje rozwiązania, ponieważ dłużej przy obecnym stanie rynku czekać nie można.

Dyskusję prowadził Jakub Kurasz, zastępca redaktora naczelnego „Rz"
Napisany dnia: 04 09 2013 przez: gelen
Polimex-Mostostal ma plan odbicia się od dna
Odzyskanie pozycji lidera na rynku inżynieryjno-technologicznym i w strategicznych, wysokomarżowych jego segmentach oraz odzyskanie płynności finansowej, która jest jednym z warunków pozyskiwania nowych kontraktów, zakłada nowa strategia rozwoju grupy Polimex-Mostostal na lata 2014-2019.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 04 09 2013 przez: gelen
Polimex liczy na energetykę
Polimex, który popadł w kłopoty finansowe realizując kontrakty drogowe, w nowej strategii nie zamierza ubiegać się o nowe zlecenia w tej branży. Zamiast dróg spółka chce budować obiekty dla energetyki i przemysłu – pisze „Rzeczpospolita”.
Jak czytamy w dzienniku, największe nadzieje Polmex pokłada w kontraktach budowy bloków energetycznych w Opolu i Kozienicach. Jednocześnie spółka zapowiada, że będzie ubiegała się o kontrakt na budowę bloku w Elektrowni Turów. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” prezes Polimeksu Gregor Sobisch ujawnia, że spółka ma już na to zgodę wierzycieli, a także prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami do tego projektu.
Natomiast wiceprezes Polimeksu Arkadiusz Kropidłowski. odniósł się w „Rz” do sytuacji w na budowie nowego bloku w Kozienicach przyznając, że były opóźnienia w realizacji tego kontraktu, ale już zostały nadrobione. Zadeklarował on również, że spółka zamierza przyśpieszyć prace, by zakończyć pewien zakres prac jeszcze przed zimą.
Rzeczpospolita
Napisany dnia: 04 09 2013 przez: gelen
Debiut obligacji PGE
Obligacje PGE wprowadzone zostały do obrotu (27.08) w alternatywnym systemie obrotu organizowanym przez BondSpot S.A. i GPW S.A.W czerwcu PGE dokonała emisji obligacji krajowych na łączną kwotę 1 mld złotych. Skala zainteresowania inwestorów ponad trzykrotnie przekroczyła kwotę oferowanych obligacji, a uzyskane warunki finansowania okazały się rekordowo korzystne.

Rozliczenie emisji obligacji o wartości 1 mld złotych nastąpiło 27 czerwca br. Okres zapadalności wyemitowanych papierów dłużnych wynosi 5 lat, a ich rentowność oparta jest o zmienną stawkę 6-miesięcznej stopy WIBOR powiększoną o marżę w wysokości 70 punktów bazowych. Oznacza to historycznie najniższą cenę za obligacje korporacyjne polskiej spółki, biorąc pod uwagę relację ceny do rentowności obligacji Skarbu Państwa o podobnym terminie zapadalności.

Fitch Ratings przyznała powyższej emisji obligacji ostateczny rating niezabezpieczonego zadłużenia na skali krajowej na poziomie AA-(pol) – oznacza to, że emisja reprezentuje bardzo niskie ryzyko w porównaniu z innymi emisjami występującymi w Polsce.

Środki pieniężne pozyskane z emisji obligacji zostały wykorzystane na zakup farm wiatrowych od spółek DONG oraz Iberdrola.

Źródło: PGE SA
Napisany dnia: 04 09 2013 przez: gelen
Wkrótce zapłacimy mniej za prąd. Czeka nas kolejna w tym roku obniżka cen energii
Stawki za energię płacone przez kilkanaście milionów gospodarstw domowych dopiero co spadły, ale już idzie kolejna obniżka. Od 1 lipca ceny ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki stopniały do poziomu z 2011 r., a niewykluczone, że od 1 stycznia 2014 r. za energię płacić będziemy tyle, ile w 2010 r.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 02 09 2013 przez: gelen
Prąd będzie tańszy. Ile zaoszczędzi Kowalski?
Polski rząd pamięta, że przez drogą energię upadł niedawno gabinet w Bułgarii. Enea już obniżyła stawki na 2014 rok
Czytaj dalej
Napisany dnia: 02 09 2013 przez: gelen
Tauron chce wyłączyć 8 bloków po 120 MW
Rozważamy wyłączenie 8 bloków po 120 MW, z czego 6 zgłosiliśmy w przetargu PSE na moce interwencyjne, który nie został jeszcze rozstrzygnięty. W przetargu zostaną wyłonione jednostki, które PSE będzie miał w rezerwie w latach 2016-2019 – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauronu Polska Energia.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 02 09 2013 przez: gelen
Pogrzebane Nabucco
Gazociąg Nabucco nie otrzyma gazu z azerskiego złoża Szach Deniz 2. Tym sposobem Nabucco, pomyślany jako konkurent dla Gazociągu Południowego, którym rosyjski gaz popłynie do państw Europy Południowej, stracił główne źródło surowca. Eksperci uważają, że decyzja operatorów azerskiego złoża ostatecznie „pogrzebie" Nabucco. Azerski gaz do Europy ma popłynąć konkurencyjnym Gazociągiem Transadriatyckim (Trans Adriatic Pipeline -TAP). Początkowa przepustowość rurociągu będzie wynosić 10 mld metrów sześciennych rocznie, a później będzie możliwość zwiększenia mocy do 20 mld metrów sześciennych rocznie.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 30 08 2013 przez: gelen
Bogdanka: udane półrocze dzięki konsekwentnemu działaniu
Koncentrujemy się na kontynuacji zaplanowanych inwestycji, związanych z dalszym zwiększaniem naszego potencjału produkcyjnego - mówi Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 29 08 2013 przez: gelen

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Nastepna strona >>

powrót, do góry