Przegląd prasy - Archiwum  
.
powrót, na dół
Polacy nie będą mogli ogrzewać domów węglem
Już za dwa lata wejdzie w życie dyrektywa unijna, która zmusi Polskę do poprawy jakości powietrza. W związku z tym, do 2020 roku z polskich domów mają zniknąć wszystkie piece węglowe, które są prawdziwą zmorą dla naszego środowiska. Na dopłaty do ich wymiany rząd przeznaczy ok. 5 mld zł ze środków budżetowych oraz unijnych - donosi "Gazeta Wyborcza".
Czytaj dalej
Napisany dnia: 28 09 2013 przez: gelen
Elektrownia Czeczott: chińskie banki poręczają 1,8 mld
W wyścigu o budowę i obsługę wysokosprawnej elektrowni węglowej Czeczott w Woli koło Pszyczyny Chińczycy chcą tuż przed metą odstawić konkurentów z Japonii i Korei Południowej. W piątek (27 września) ujawnili, że ich oferta dla Kompanii Węglowej zawiera m.in. wiarygodne gwarancje bankowe na 1,8 mld dol., które wystarczą na sfinansowanie przedsięwzięcia.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 28 09 2013 przez: gelen
Uniwersytet Rzeszowski rozpoczyna współpracę z Tauron Wytwarzanie
Hodowlę roślin energetycznych i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych dotyczących paliw odnawialnych zakłada list intencyjny, który w czwartek w Rzeszowie został podpisany między władzami miejscowego uniwersytetu a spółką Tauron Wytwarzanie.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem uczelnia wydzierżawi spółce 50 hektarów terenów na Załężu (dzielnica Rzeszowa). Powstanie tam hodowla roślin energetycznych. Tauron sfinansuje założenie uprawy, a biomasę będzie wykorzystywał w elektrowni Stalowa Wola, gdzie za dwa lata uruchomiony zostanie kocioł na biomasę.

Prezes Tauron Wytwarzanie Stanisław Tokarski powiedział w Rzeszowie, że pomysł na współpracę z uniwersytetem zrodził się rok temu podczas Forum Innowacji, które odbyło się w Rzeszowie.

"Nasz obszar zainteresowania na Podkarpaciu to przede wszystkim produkcja energii elektrycznej z biomasy, ponieważ mamy elektrownie w Stalowej Woli i chcemy z niej wycofać węgiel jako paliwo energetyczne. W zamian chcemy wprowadzić do niej biomasę jako podstawowy składnik. Ale zależy nam również na prowadzeniu badań nad zwiększeniem efektywności tego rodzaju biopaliwa" - dodał.

Tokarski zaznaczył, że pod koniec 2015 r. zostanie oddany w stalowowolskiej elektrowni kocioł na biomasę o mocy 55 megawatów, a to oznacza, że zapotrzebowanie na biomasę wyniesie ponad 300 tys. ton rocznie. "To ogromny areał upraw, który można wykorzystać, szczególnie tu na Podkarpaciu. Chcemy w ciągu dwóch lat zbudować grupę producentów biomasy, którzy będą nam ją dostarczali" - zaznaczył.

Według Tokarskiego ważnym elementem porozumienia z władzami uniwersytetu jest zapis dotyczący prowadzenia badań naukowców nad biomasą. "Eksperymentowaliśmy już z wierzbą jako biomasą, teraz będziemy z topolą, mam nadzieję, że dane z uniwersytetu pozwolą nam wyjaśnić pewne kwestie w tym temacie" - dodał.

Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Rzeszowskiego Czesław Puchalski podkreślił, że uczelnia planuje szereg doświadczeń w zakresie upraw biomasy. Naukowcy z UR chcą badać m.in., jaka gleba jest najlepsza dla roślin energetycznych czy jak zagospodarować pozostałości po spalaniu tych roślin.

Z 50-hektarowej działki, którą wydzierżawi uniwersytet firmie, pozyskanych zostanie prawie 30 tys. ton biomasy - chodzi o cały cykl życia plantacji, czyli 22 lata. Zbiory będą odbywały się co trzy lata. Docelowo plantacja w Rzeszowie ma zostać powiększona o kolejne 50 ha, które również należą do uczelni.
Napisany dnia: 27 09 2013 przez: gelen
Partycypacja po wiedeńsku
To obywatele partycypują swoimi prywatnymi kapitałami w budowie elektrowni słonecznych, a nie wyciągają rękę po dobro wspólne
Czytaj dalej
Napisany dnia: 27 09 2013 przez: gelen
Pismo do Ministra Władysława Kosiniaka - Kamysza
Trzy reprezentatywne centrale związkowe: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ, pozytywnie oceniają deklarację Pana Ministra odniesienia się do postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe podczas wrześniowych dni protestów pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

Tak jak deklarowaliśmy wielokrotnie, jesteśmy gotowi do rozmów nad modelem dialogu społecznego w Polsce.

Odnosząc się do dalszej treści Pańskiego pisma zaznaczamy jednak, jak wyrażaliśmy to już wielokrotnie publicznie, że zasady powadzenia dialogu w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych wymagają zdefiniowania ich na nowo. Bez tej koniecznej reformy instytucji – a także wzajemnych relacji uczestników tego dialogu – nie widzimy sensu uczestniczenia w pracach TK.
Napisany dnia: 27 09 2013 przez: gelen
Opinia FZZ do projektu ustawy budżetowej na 2014 r.
Forum Związków Zawodowych negatywnie opiniuje projekt ustawy budżetowej na rok 2014.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 26 09 2013 przez: gelen
Modernizacja pompowni w energetyce – konieczność czy, zdrowy rozsądek?
Groźba deficytu energetycznego i narzucone nam limity emisji dwutlenku węgla, których koszty przekroczenia mogą spowodować załamanie gospodarki Polski i innych krajów UE, wymuszają działania inwestycyjne jak i modernizacyjne dla sektora energetycznego. Zgodnie z polityką energetyczną Polski, planuje się budowę wysokosprawnych bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne, budowę elektrociepłowni gazowych (kogeneracyjnych), promowanie oźe, budowę elektrowni jądrowej o łącznej mocy 6-8 tyś. MWe, często zapominając o możliwości wykorzystania pokaźnego zasobu energetycznego jakim jest potencjał efektywności energetycznej.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 25 09 2013 przez: gelen
Wiceminister Dycha na posiedzeniu Rady TTE
Polityka klimatyczno-energetyczna UE po 2020 r. oraz wyzwania unijnego Rynku w tym zakresie to główne tematy nieformalnego posiedzenia ministrów ds. energii. Spotkanie z udziałem wiceministra gospodarki Andrzeja Dychy odbyło się 19-20 września 2013 r. w Wilnie.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 24 09 2013 przez: gelen
Postulaty związkowców są zbieżne z działaniami rządu?
Większość postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe jest przedmiotem bieżącej działań ze strony rządu i Ministerstwa Gospodarki - napisał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w liście do szefów trzech największych central związkowych.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 24 09 2013 przez: gelen
Lepszy czarny węgiel czy zielona energia
Monitoring górnictwa - to podstawowe, jak wiadomo, zadanie postawione przed katowickim oddziałem Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Jaka zatem, w ocenie Agencji, jest aktualna kondycja górnictwa węgla kamiennego? Trwające wokół niego zawirowania sprawiają, iż ocena tego stanu rzeczy - jak można zaobserwować - jest z reguły rozbieżna; od przekonania, iż Polska węglem stoi, po wieszczenie jego zmierzchu...
Czytaj dalej
Napisany dnia: 24 09 2013 przez: gelen

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Nastepna strona >>

powrót, do góry