Przegląd prasy - Archiwum  
.
powrót, na dół
OGŁOSZENIE Zarządu ENEA Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Świerżach Górnych
POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE NA STANOWISKO: CZŁONKA ZARZĄDU WINDFARM POLSKA SP. Z O.O.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 13 07 2013 przez: gelen
Magazynowanie energii
Rośnie rola odnawialnych źródeł energii w krajowym systemie energetycznym, a wraz z nią zwiększa się wpływ tych źródeł na pracę sieci oraz całego systemu. Pomocne może okazać się magazynowanie energii elektrycznej, jednak jak dotąd nie opracowano dostatecznie efektywnych technologi jej „przechowywania”. Prace badawczo-rozwoje trwają. Postęp w tej dziedzinie jest nieunikniony. TAURON Dystrybucja podpisał list intencyjny z amerykańską firmą Altairnano, który dotyczy współpracy właśnie w obszarze stacjonarnych systemów magazynowania energii oraz systemów stabilizacji mocy opartych o baterie litowo-tytanowe.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 13 07 2013 przez: gelen
Węgiel=bezpieczeństwo energetyczne
Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne trzeba mieć nie tylko mocy wytwórcze, ale muszą być one dyspozycyjne. Odpowiednią dyspozycyjność zapewniają tylko technologie jądrowe, gazowe i węglowe. Elektrownie jądrowe są zbyt kosztowne i nie mają akceptacji społecznej. Gaz mamy w ograniczonych ilościach, więc zostaje węgiel...
Czytaj dalej
Napisany dnia: 12 07 2013 przez: gelen
Energooszczędne pojazdy z Politechniki Śląskiej
Energooszczędne pojazdy opracowane zostały w ostatnim czasie przez studentów i naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Studenckie Koło Naukowe Modelowania Konstrukcji Maszyn ze swoim bolidem MuSHELLka już dwukrotnie startowało w prestiżowym międzynarodowym konkursie studenckim Shell Eco-marathon. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie bolidu, który podczas wyścigu ma przejechać określoną liczbę okrążeń przy zużyciu jak najmniejszej ilości paliwa lub energii. Politechniczny bolid zużywa jej bardzo mało, jej koszt wynosi zaledwie ok. 9-10 groszy na 100 km.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 12 07 2013 przez: gelen
Krajowy Plan Rozwoju Mikroinstalacji OZE
Forum „Energia -Efekt - Środowisko" ma wieloletnią tradycję jako miejsce debaty nad nowymi kierunkami w energetyce przyjaznej środowisku i stanowi źródło inspiracji do opracowywania nowych programów NFOŚIGW. Odbywa się dzisiaj (11 lipca). Oficjalnie zaprezentowany zostanie na nim dokument pt „Krajowy Plan Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do 2020 roku”.

Został on opracowany przez zespół Instytutu Energetyki Odnawialnej i powstał z inicjatywy Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, we współpracy ze środowiskiem producentów urządzeń i instalatorów wspierających realizację przyjętych celów dla energetyki odnawialnej rozwiązań dla prosumentów proponowanych w małym i dużym trójpaku.
Oto główne tezy Forum:
· 45 proc. Polaków chce inwestować w mikroinstalacje OZE – wyniki badania TNS OBOP
· Wartość rynku mikroinstalacji – wzrośnie z 4,5 mld złotych obecnie do 26 mld złotych w 2020 r.
· liczba prosumentów do 2020 roku wzrośnie do 2,5 mln, a towarzyszyć jej będzie powstanie 54 tys. zielonych miejsc pracy
· „Prosument” – nowy program mikrofinansowania mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii
Napisany dnia: 11 07 2013 przez: gelen
Dlaczego Komisja Europejska usilnie chce wprowadzić pakiet klimatyczny?
Czy w Parlamencie Europejskim rzeczywiście zasiadają przedstawiciele krajów należących do Unii Europejskiej? Mimo sprzeciwu wielu krajów wobec pakietu klimatycznego dla Komisji Europejskiej jest on priorytetem. Parlament Europejski przegłosował dziś stanowisko wobec systemu opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej, które godzi również w Polską gospodarkę oraz bezpieczeństwo energetyczne krajów UE. Projekt reformy systemu opodatkowania energetyki opiera się na emisji CO2, co w konsekwencji uderzy w kraje wykorzystujące w energetyce węgiel i olej opałowy.

Takie stanowisko Komisji Europejskiej jest niezrozumiałe i jest to w momencie gdy coraz głośniej mówi się o wycofywaniu z energii jądrowej. Nawet polityka mająca na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, nie przyczyni się do realizacji planów ujętych w pakiecie klimatycznym. Potrzebne są ogromne nakłady, których kraje i tak nie mają aby w tak krótkim czasie odnawialne źródła energii mogły zastąpić węgiel.

Jedynym obecnie wyjściem żeby zmniejszyć emisję CO2, jest zwiększenie wykorzystania do produkcji energii gazu, który jak sami wiemy na europejskim rynku jest obecnie zbyt drogi. W wyniku takiego działania Komisji Europejskiej zyskają tylko producenci gazu, a jest to przede wszystkim Rosja.

Więc komu się to opłaca? Tylko jednej stronie, a już na pewno nie polskiej gospodarce.

Autor: Polski Portal Energetyczny
Napisany dnia: 11 07 2013 przez: gelen
DNI GARBATKI
Napisany dnia: 11 07 2013 przez: gelen
Bezrobocie w czerwcu 2013 - 13,2 proc.
Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2013 r. wyniosła 13,2 proc. i w porównaniu do maja spadła o 0,3 punktu procentowego. Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 67,3 tys. ofert pracy, czyli o 7 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu.
Liczba bezrobotnych w końcu czerwca 2013 r. wyniosła 2 mln 112,3 tys. osób i w porównaniu do końca maja 2013 r. roku spadła o 64 tys. osób.
Spadek liczby bezrobotnych miał miejsce we wszystkich województwach. Największy był w: pomorskim i zachodniopomorskim (o 4,1 proc.), opolskim (o 4 proc.), warmińsko-mazurskim i wielkopolskim (o 3,8 proc.).
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu 2013 r. wyniosła 75,1 tys. i w porównaniu do maja 2013 r. spadła o 1,3 tys., tj. o 1,8 proc.
Jak wyjaśnia resort pracy, do obniżenia bezrobocia w czerwcu przyczyniła się sukcesywnie rosnąca liczba wyłączeń z ewidencji, spowodowanych w głównej mierze podejmowaniem pracy, w tym prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, przy zbiorach owoców, itd.), niepotwierdzeniem gotowości do podjęcia prac oraz aktywizacją bezrobotnych. Dodaje, że na walkę z bezrobociem uruchomione zostało właśnie dodatkowe 60 mln zł z rezerwy ministra pracy. Realizowane są też programy pomocowe, jak np. "Wsparcie w starcie". Większość działań koncentruje się wokół młodzieży - najwięcej pieniędzy jest przeznaczanych na dotacje na założenie działalności gospodarczej i na staże. Minister pracy wystąpił też do ministra finansów o dodatkowe środki z Funduszu Pracy.
Napisany dnia: 11 07 2013 przez: gelen
Węgiel nadal najbardziej pożądanym
Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, specjalnie dla portalu górniczego nettg.pl komentuje raport koncernu BP dotyczący ogólnej sytuacji na rynku paliw w roku 2012.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 10 07 2013 przez: gelen
Rozpoczynają inwestycję
TAURON Ciepło podpisał 9 lipca umowę z Control Process na budowę 50 MW turbogeneratora w Zakładzie Wytwarzania Nowa w Dąbrowie Górniczej. Jednostka – o wartości blisko 120 mln zł - ma zastąpić dwa z trzech działających w zakładzie turbogeneratorów o mocy 25 MW oraz zwiększyć sprawność produkcyjną zakładu
Czytaj dalej
Napisany dnia: 10 07 2013 przez: gelen

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Nastepna strona >>

powrót, do góry