Przegląd prasy - Archiwum  
.
powrót, na dół
Współpraca w zakresie zagospodarowania gipsu nawet do 2050 roku
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Knauf INTERNATIONAL GmbH i Knauf Bełchatów Sp. z o.o., podpisały list intencyjny, w którym strony zobowiązują się do ustalenia zasad dalszej współpracy w dziedzinie zagospodarowania na warunkach rynkowych gipsu syntetycznego będącego produktem ubocznym instalacji odsiarczania spalin przy produkcji energii elektrycznej w Oddziałach PGE GiEK SA – Elektrowni Bełchatów, Elektrowni Opole, Zespole Elektrowni Dolna Odra, a także w przyszłości w Elektrowni Turów, celem dalszego przerabiania go na materiały budowlane na bazie gipsu.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 20 11 2013 przez: gelen
Projekt ustawy o OZE skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych
12 listopada 2013 r. Ministerstwo Gospodarki przekazało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zachęcamy do zgłaszania uwag m.in. poprzez system konsultacji On-Line.

Dokument został także skierowany do konsultacji z organizacjami pracodawców, związkami zawodowymi oraz Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Projekt ustawy jest dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/19349

oraz na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Konsultacje On-Line:
http://www.konsultacje.gov.pl/node/3246
Napisany dnia: 14 11 2013 przez: gelen
Efektywnośc energetyczna pobudzić ma wzrost gospodarczy
Unia Europejska postawiła przed sobą cel zwiększenia efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 roku. To ambitne zadanie, wymagające dużych nakładów finansowych, ale też pozwalające na wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Jednak bez woli politycznej i państwowych dotacji jego realizacja nie będzie możliwa.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 08 11 2013 przez: gelen
Orlen nadal wierzy w poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce
PKN Orlen nadal wierzy w poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Wiesław Prugar szef Orlen Upstream zapowiada w rozmowie z IAR trzy kolejne odwierty w przyszłym roku. Do tej pory w całej Polsce wykonano w 51 miejscach wiercenia. Rząd jeszcze kilka miesięcy temu liczył, że pierwsze komercyjne wydobycie gazu niekonwencjonalnego będzie możliwe za 2 lata.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 07 11 2013 przez: gelen
Port Lotniczy Radom - kiedy pierwsze loty rejsowe?
Port Lotniczy Radom i Alfa Star podpisały umowę na realizacje lotów czarterowych z Sadkowa. Biuro podróży już sprzedaje wycieczki do Hurgady z wylotem z Radomia.

AIRBUSY NA SADKOWIE

Po turystów będą przylatywały Airbusy A320 należące do egipskich linii lotniczych Nesma Airlines. Wylot pierwszego samolotu do Egiptu jest planowany na 19 czerwca. Kolejne będą się odbywały w każdy czwartek, aż do końca października.

- Zarząd Alfa Star nie wyklucza przedłużenia operacji także na sezon zimowy. Obydwie strony będą dążyć do tego, żeby był to kierunek całoroczny – mówi Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy spółki Port Lotniczy Radom.

Jak mówi Kajetan Orzeł prowadzone są rozmowy z innymi biurami na organizacje lotów czarterowych. Ale zaawansowane są też negocjacje z przewoźnikami na temat lotów rejsowych, które mogłyby odbywać się z Sadkowa.

- Nie mogę zdradzać szczegółów tych rozmów – mówi Kajetan Orzeł. – Nie odpowiem też na pytanie, kiedy takie loty mogłyby się zacząć. Nie do końca to zależy od nas. Czekamy na uruchomienie urządzeń nawigacyjnych, ich budowa jest po
stronie Polskiej Agencji Żeglugi.

BĘDZIEMY CZEKAĆ

Aby z Sadkowa odbywały się regularne loty potrzebne jest uruchomienie radiolatarni DVOR/DME. Buduję ją właśnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Wybrano już wykonawcę prac, który na ich przeprowadzenie ma 10 miesięcy.

- Potem będą jeszcze testy urządzeń, wpisanie do rejestru. Po zakończeniu tej procedury lotnisko będzie gotowe do obsługi regularnych lotów cywilnych – wyjaśnia Kajetan Orzeł.

To może stać się na przełomie wiosny i lata przyszłego roku. Spółka zapewnia, że wcześniej „możliwa stanie się obsługa operacji lotnictwa ogólnego GA, czyli wszystkich z wyjątkiem regularnych połączeń”.

Spółka Port Lotniczy Radom czeka też na certyfikat i zgodę na prowadzenie działalności lotniskowej od Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz wpis do rejestru lotnisk cywilnych. Teraz trwa kontrola prowadzona przez Urząd w radomskiej spółce.

- Procedury certyfikacyjne są czasochłonne. To wszystko się toczy. Spodziewamy się, że na koniec tego roku dostaniemy certyfikat oraz wpis do rejestru – przekonuje Kajetan Orzeł.
Napisany dnia: 06 11 2013 przez: gelen
Energa zaoferuje do 34,18 proc. akcji podczas debiutu na GPW
Energa ogłosiła dzisiaj zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej swoich akcji oraz wprowadzenia ich do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 04 11 2013 przez: gelen
Jest chętny na przejęcie portfela i załogi Energomontażu-Pd.
Do połowy listopada syndyk Energomontażu-Południe może sfinalizować sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) katowickiej spółki wraz z m.in. z portfelem zleceń Energomontażu oraz 330-osobową załogą.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 02 11 2013 przez: gelen
Trójfazowe prądnice, silniki, transformatory …
Lata 80-te XIX wieku przyniosły przełomowe wynalazki w elektrotechnice i zapoczątkowały rozwój systemów elektroenergetycznych do postaci, w której funkcjonują obecnie. Ograniczenia układów jednofazowego zasilania silników prądu przemiennego (brak momentu rozruchowego, niska moc itd.) otworzyły drogę do zastosowania systemów o większej liczbie faz (tj. oddzielnych obwodów elektrycznych w ramach danego układu). Opracowanie technologii dwu-, a potem trójfazowych maszyn elektrycznych stało się możliwe dzięki odkryciu i wykorzystaniu zjawiska wirującego pola magnetycznego. Polega ono na wirowym przemieszczaniu się wektora maksymalnej indukcji magnetycznej (wywołanego przez prądy w uzwojeniach stojana) w szczelinie między walcowymi powierzchniami wirnika i stojana maszyny. Wektor ten krąży po obwodzie wirnika na podobieństwo ruchu wskazówki zegara wokół tarczy i przypomina ruch obrotowy magnesu stałego. Pole to indukuje w stali wirnika prądy wirowe oraz prądy w jego uzwojeniach i działając na nie pociąga wirnik za sobą. Jest to uproszczona zasada działania silnika asynchronicznego - podstawowego urządzenia elektrycznego naszej cywilizacji. Historia wdrażania tego fundamentalnego zjawiska jest wyjątkowo zawiła i równie burzliwa. W latach 90-tych tamtego stulecia liczne firmy usiłowały w sądach wywalczyć prawa do wynalazków w tym zakresie; dla przykładu Westinghouse uczestniczył w ponad 25 procesach sądowych.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 28 10 2013 przez: gelen
Jedlanka - święto sąsiadów


Napisany dnia: 25 10 2013 przez: gelen
Energetykon 2013 zakończony; Białe Tygrysy – wręczone
24 października w salach stołecznego hotelu JM Apart odbyła się doroczna szósta już konferencja Energetykon, na której spotykają się praktycy, naukowcy, politycy i dziennikarze, na stałe zajmujący się problematyką energetyczną; konferencji, jak to się już utarło towarzyszyła XVII (siedemnasta!) edycja konkursu o Laur Białego Tygrysa Polskiej Energetyki – nagrody dla energetyków przyznawanej przez energetyków.
Czytaj dalej
Napisany dnia: 25 10 2013 przez: gelen

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Nastepna strona >>

powrót, do góry