Aktualności - Archiwum  
.
powrót, na dół
Odpowiedź Laszlo Andora na pismo FZZ ws. dialogu społecznego i sytuacji ludzi młodych na rynku pracy
Prawdą jest, iż kryzys gospodarczy pogłębił różnice i spowodował utrudnienia w prowadzeniu efektywnego dialogu społecznego w wielu krajach, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Jak słusznie Pan zauważył, ta kwestia była jedną z omawianych w raporcie Stosunki Przemysłowe w Europie 2012.
Kwestie zatrudnienia oraz polityki społecznej w znacznym stopniu pozostają w obszarze odpowiedzialności krajów członkowskich oraz ich regionalnych i lokalnych władz. Równocześnie, Komisja Europejska zobowiązana jest promować wspólne cele i pozostaje wyczulona na wszelkie negatywne sygnały płynące do niej ze strony związków zawodowych z całej Europy oraz zgłaszane jej w trakcie posiedzeń Komitetu Europejskiego Dialogu Społecznego.

Jak wspomniałem w trakcie mojej wizyty Polsce 6 grudnia 2013 roku, Komisja Europejska jest także zaniepokojona niską jakością zatrudnienia osób młodych w Polsce, która zajmuje drugie miejsce w UE w obszarze ilości zawieranych umów na czas określony, w tym także wspomnianych przez Pana w liście umów cywilnoprawnych, oferowanych osobom młodym oraz niskim wskaźnikiem przechodzenia z umów na czas określony do stałego zatrudnienia. Aby wesprzeć zwalczanie niepewności zatrudnienia oraz segmentację rynku pracy, chcielibyśmy zachęcić Waszą organizację oraz inne związki zawodowe w Polsce do aktywnego wdrażania Inicjatywy na rzecz Zatrudnienia Osób Młodych (Youth Employment Initiative- YEI) w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (ESF). Ważnym jest podkreślenie, iż jednym z kluczowych elementów Gwarancji dla Młodzieży, która będzie wprowadzana w ramach środków ESF i YEI jest kwestia jakości ofert pracy przedstawianych młodym ludziom.

Z poważaniem,

Laszlo Andor
Napisany dnia: 03 02 2014 przez: gelen
powrót, do góry