Aktualności  
.
powrót, na dół
Artykul z prasy związkowej
Ogólnokrajowe Zrzeszenie Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego | ozzzprc.pl

O społecznych skutkach pracy zmianowej

ozzzprc.pl/2019/05/20/o-spolecznych-skutkach-pracy-zmianowej/
Magazyn Zmiany, maj, tekst nr 5

-Żyjemy według grafika męża. Gdy wraca po nocce, a jest akurat weekend, musimy chodzić na palcach, by go nie budzić, gdy idzie na popołudnie, niemal zupełnie nie widuje się z synem, który chodzi do szkoły i wraca po 14. Mąż opuszcza też wiele rodzinnych imprez – bo albo musi iść do pracy, albo właśnie z niej wrócił i pada z nóg – mówi Małgorzata, szybko dodając: Społeczne skutki pracy wielozmianowej dotykają nie tylko pracowników, ale także ich rodzin.

O tych niedogodnościach mówi niemal każdy zatrudniony, potwierdza je też zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Warszawie i Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, który w 2003 roku na zlecenie OZZZPRC przygotował ekspertyzę nt. Celowości skrócenia czasu pracy pracownikom zatrudnionym w ruchu ciągłym.

ZOBACZ KONIECZNIE: W ciągłym ruchu. O minusach zmianowości

“Wpływ pracy zmianowej na pracownika nie ogranicza się do problemów zdrowotnych (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). Równie istotnym, choć często niedocenianym zagadnieniem jest funkcjonowanie pracowników zmianowych w rodzinie i w społeczeństwie” – piszą autorzy dokumentu.

Nietrudno odgadnąć, dlaczego tak się dzieje. Życie współczesnych społeczeństw wyznacza rytm tygodniowy – w dni powszednie praca, w weekend i święta – odpoczynek. Tak funkcjonuje większość z nas. Większość – poza pracownikami zmianowymi, którzy pracują niezależnie od pory dnia czy wskazań kalendarza.

Mniej czasu dla rodziny

Najbardziej dotkliwie odczuwa to rodzina, bo pracujący na zmiany ma dla mniej po prostu mniej czasu – po nocnych zmianach musi odespać, a przed rannymi – bardzo szybko położyć się do łóżka. Z badań przytaczanych przez autorów ekspertyzy wynika, że więcej niż 1/3 żon pracowników zmianowych próbuje wyperswadować partnerom taki tryb pracy, a ponad połowa czuje się z powodu wielozmianowości męża nieszczęśliwa. I nie tylko ona – podobne emocje odczuwają zapewne dzieci. Jak wyliczyli naukowcy, w dni zmiany popołudniowej pracownicy zmianowi spędzają z dziećmi w wieku szkolnym zaledwie od 6 do 20 min. na dobę. Inną uciążliwością wynikającą z takiej formy zatrudnienia jest brak możliwości uczestniczenia w rodzinnych uroczystościach i imprezach – większość z nich organizowana jest wszak w weekendy, które w przypadku pracowników zmianowych nie zawsze są wolne.

Mniej czasu na kulturę, rozrywkę i samorozwój

Pracownicy zmianowi są też często wykluczeni z życia kulturalnego i towarzyskiego, bo większość spektakli czy imprez organizowana jest wieczorami, a kończy po zmroku, zatem praca na zmianie popołudniowej i nocnej wyklucza uczestnictwo w nich, a praca na zmianie rannej powoduje, że życie kulturalne musi odbywać się kosztem snu. Mocno ograniczone są też możliwości samorozwoju – udział w warsztatach, treningach czy lekcjach dokształcających. Wszystko to – konkludują autorzy ekspertyzy – może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie, a w dalszej kolejności – na zdrowie pracowników zmianowych.
Dodany: 01 06 2019 przez: Zbyszek
Artykul z prasy związkowej
Dodany: 01 06 2019 przez: Zbyszek
Informacja z negocjacji płacowych z dnia 29.05.2019r.
W środę odbyła się kontynuacja negocjacji podwyżek wynagrodzenia zasadniczego oraz wyrównania braku podwyżki od 1 stycznia. Propozycja pracodawcy - 120 zł do stawki zasadniczej i 600zł wyrównania od 1 stycznia. Strona społeczna podtrzymała swoje propozycje 600zł do stawki i 1000 zł wyrównania. Omawiano również kwestię wzoru podziału podwyżek w rozbiciu na pracowników Zmianowych i jednozmianowych
Poruszono również kwestię wręczania pracownikom umów do podpisania w poszczególnych zakresach:
- o zachowaniu poufności i zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,
- o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy -
- o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
Podczas spotkania Strona Społeczna poddała w wątpliwość część zapisów w umowach. Pracodawca poinformował iż: celem wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości co do zapisów zawartych w/w umowach, pracownicy Spółki mogą zwrócić się do Zarządu Spółki.
Podpisanie umów jest obowiązkowe a odmowa i niepodpisanie może spowodować rozwiązanie umowy o pracę.
Kolejne spotkanie wyznaczono na dzień 10.06.2019r. odbędzie się ono w trybie rokowań.
O dalszym rozwoju spraw związanych z rokowaniami będziemy informować na bieżąco.
Dodany: 31 05 2019 przez: Zbyszek
Żądanie płacowe
Dodany: 23 05 2019 przez: Zbyszek
Życzenia wielkanocne
Dodany: 19 04 2019 przez: Zbyszek
Komunikat Związków Zawodowych
Dodany: 05 04 2019 przez: Zbyszek
Druga tura wyborów na Członka Rady Nadzorczej w Enea Wytwarzanie sp. z o. o. nasz kandydat
Dodany: 03 04 2019 przez: Zbyszek
Druga tura wyborów na Członka Zarzadu ds. Pracowniczych w Enea Wytwarzanie sp. z o. o. nasz kandydat
Dodany: 03 04 2019 przez: Zbyszek
Wybory Członka Zarządu ds.Pracowniczych w Enea Wytwarzanie Sp. z o. o.
Dodany: 27 03 2019 przez: Zbyszek
Wybory do Rady Nadzorczej w Enea Wytwarzanie Sp. z o .o .
Dodany: 26 03 2019 przez: Zbyszek

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nastepna strona >>

powrót, do góry