Aktualności  
.
powrót, na dół
Zyczenia z okazji Dnia Energetyka
W imieniu Prezydium i Zarządu MZZPZ

Wszystkim Pracownikom w dniu Naszego Święta życzę

Dużo Spokoju i Pozytywnej Energii,

Zmian, tylko tych oczekiwanych.

Zadowolenia z pracy zawodowej,

Aby Nasza ciężka i niebezpieczna praca

była właściwie doceniana i wynagradzana.

Naszym rodzinom jak najmniej trosk życia codziennego,

Dużo zdrowia i pomyślności.



Sławomir Luśtyk

Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych

ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.
Dodany: 13 08 2019 przez: Zbyszek
Życzenia zarządu Enei SA z okazji Dnia Energetyka
Szanowni Państwo,

z okazji zbliżającego się Dnia Energetyka, pragniemy złożyć wszystkim pracownikom Grupy Enea wyrazy uznania za odpowiedzialną i pełną zaangażowania pracę, która przekłada się na ciągły rozwój polskiej gospodarki i zapewnia niezawodne dostawy energii dla milionów gospodarstw domowych. Każdego dnia, na swoich stanowiskach pracy dostarczacie usługi i produkty najwyższej jakości, które budują pozycję Grupy oraz sektora paliwo-energetycznego naszego kraju. Dzięki Wam marka Enea cieszy się renomą i utrzymuje pozycję wicelidera na polskim rynku energetycznym. Serdecznie Wam za to dziękujemy.

Ubiegły rok stał pod znakiem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w które włączyły się wszystkie spółki Grupy Enea. Tak, jak sto lat temu energetyka odegrała ogromną rolę w odbudowie zniszczonego po wojnie kraju, tak dziś nowoczesna energetyka wzmacnia bezpieczeństwo, rozwój i konkurencyjność naszej gospodarki. Jesteśmy dumni z tego, że wraz z Państwem możemy wpływać na rozwój naszego kraju i naszych lokalnych ojczyzn.

Z okazji zbliżającego się Dnia Energetyka, składamy Państwu oraz Państwa Rodzinom najserdeczniejsze życzenia spełnienia w życiu zawodowym i prywatnym. Niech praca pozwala Wam realizować Wasze ambicje, a patron energetyków św. Maksymilian Kolbe otoczy Was opieką.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników, którzy tego dnia będą w pracy czuwać nad nieprzerwanym zasilaniem w energię milionów naszych Klientów. A tym z Państwa, którzy 14 sierpnia będą cieszyć się dniem wolnym od pracy, życzymy wypoczynku w gronie najbliższych.

Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami wszystkimi 7 września na jednym z pikników rodzinnych organizowanych w Murowanej Goślinie pod Poznaniem, Kozienicach i Połańcu.

Zapraszamy wszystkich Państwa wraz z rodzinami do wspólnego świętowania i uczczenia tegorocznego Dnia Energetyka.



Zarząd Enea SA
Dodany: 12 08 2019 przez: Zbyszek
Zyczenia z okazji Dnia Energetyka
Dodany: 05 08 2019 przez: Zbyszek
Zdjęcia z Poznania z 26.06.2019
Dodany: 27 06 2019 przez: Zbyszek
Komunikat Związków Zawodowych
26 czerwca 2019r przedstawiciele MZZPZ wzięli udział w pikiecie przed siedzibą Enei w Poznaniu. W akcję protestacyjną włączyła się cała Strona Społeczna z Enea Wytwarzanie. Wsparliśmy i domagaliśmy się wraz z większością związków zawodowych Grupy Kapitałowej Enea uregulowania wielu ważnych spraw dotyczących pracowników z większości lokalizacji.
Główne powody protestu to :
- Brak porozumienia płacowego na 2019 (przedłużające się negocjacje i rokowania)
-Przyznawanie indywidualnych podwyżek, bez porozumienia płacowego.
-Łamanie zasad wynagradzania zawartych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy.
-Łamanie tabeli płac zasadniczych.
-Nie realizowanie wystąpień Państwowej Inspekcji Pracy.
-Działanie komitetów sterujących-ubezwłasnowolnienie zarządów z GK Enea.
W akcji protestacyjnej wzięło udział ponad 500 osób z całej Grupy Kapitałowej Enea S.A. Wśród nich byli również przedstawiciele naszego związku. Zaproszony Prezesa Piętka zadeklarował że kwestie negocjacji płacowych zostaną rozwiązane najpóźniej do końca lipca. Ze strony przedstawiciela Zarządu Enea S.A padła również obietnica, że do spotkania w sprawie wzrostu wynagrodzeń dojść może jeszcze przed mediacjami, już w najbliższy poniedziałek.
Pomimo niesamowitego upału byliśmy tam aby wybrzmiało nasze niezadowolenie z powodu przeciągających się negocjacji płacowych w całej Grupie Kapitałowej Enea.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za poświęcony czas i udział w akcji protestacyjnej .

Pozdrawiam Sławek Luśtyk
Dodany: 27 06 2019 przez: Zbyszek
Komunikat Związków Zawodowych
Dodany: 24 06 2019 przez: Zbyszek
Komunikat pikieta
Dodany: 18 06 2019 przez: Zbyszek
Temat Negocjacje płacowe cd.
W poniedziałek 10.06.2019r. Odbyło się kolejne spotkanie płacowe w trybie rokowań. Przedstawiciele Strony społecznej w geście dobrej woli podpisania porozumienia płacowego na rok 2019r. podtrzymali oczekiwanie podwyższenia płacy zasadniczej o 600 zł i 1000zł premii wyrównawczej za brak podwyżek od stycznia, pracodawca podtrzymał swoją propozycję 120zł jednocześnie zapewnił iż wyrównanie od stycznia będzie wypłacone wraz z pochodnymi. Wyznaczono termin następnego spotkania na 18.06.2019r. Strona społeczna oczekuje zakończenia do tego terminu mediacji w trybie sporu zbiorowego w Enea S. A i Enea Operator i podpisania porozumienia płacowego w naszej lokalizacji. Na spotkaniu poruszono aspekt protokołu dodatkowego do ZUZP nad którym pracuje prawnik. Do dnia 14.06.2019r mamy otrzymać wersję pracodawcy również z naszymi oczekiwaniami. Oczekujemy że zakończymy ten proces wpisaniem protokołem dodatkowym uprawnień z Umowy Społecznej do końca czerwca do ZUZP.
Pozdrawiam serdecznie Sławek Luśtyk MZZPZ
Dodany: 13 06 2019 przez: Zbyszek
Komunikat do członków związku
Dodany: 13 06 2019 przez: Zbyszek
Artykul z prasy związkowej
Ogólnokrajowe Zrzeszenie Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego | ozzzprc.pl
Praca zmianowa kontra zdrowie


Magazyn Zmiany, maj, tekst nr 2

-Ciężko to opisać – nikt, kto nie pracował na zmiany, o każdej porze dnia i nocy, nie zrozumie, z czym taki system zatrudnienia się wiąże – mówią pracownicy. Chroniczne zmęczenie, trudności w zasypianiu, uciążliwe dolegliwości żołądkowe, zaburzenia układu krążenia – choć to najczęściej wymieniane,negatywne skutki wielozmianowości, lista wcale się na nich nie kończy.
Ekspertyza, którą w 2003 roku, na zlecenie OZZZPR, przygotował zespół naukowo-badawczy, nie pozostawia złudzeń – praca w ruchu ciągłym może wiązać się z ryzykiem utraty zdrowia. Im dłużej ją wykonujemy, tym bardziej taki scenariusz staje się prawdopodobny. „Nie ma schorzeń, które można by przypisać wyłącznie działaniu zmieniających się godzin pracy.
Pracę zmianową należy jednak traktować jako czynnik sprzyjający, przyśpieszający lub nasilający występowanie i przebieg wielu schorzeń i stanów patologicznych” – piszą autorzy dokumentu.

Zaburzenia rytmów biologicznych

Najpowszechniejsze i widoczne już na pierwszy rzut oka wydaje się być zmęczenie. Mechanizm jego powstawania jest oczywisty – gdy pracujemy na zmiany, rozregulowane zostają rytmy biologiczne. Z czasem można do takiego trybu pracy przywyknąć, ale – jak przekonują badacze – pełna adaptacja możliwa nie jest, bo organizm ludzki zawsze odczuwał będzie skutki zmiennych godzin pracy.
”Sen naturalny zsynchronizowany jest z cyklem światło/ciemność oraz z innymi rytmami okołodobowymi. Zasypia się najłatwiej w godz. 21:00-04:00 – tę porę określa się mianem
„wrót snu”. Natomiast w godz. 17:00-21:00 i 06:00-12:00 jest najtrudniej zasnąć; określa się te pory mianem „strefy zakazanej” – czytamy w ekspertyzie. Tymczasem pracownicy zmianowi często podczas godzin optymalnych do spania pracują, a do łóżek kładą się, gdy pora zupełnie nie sprzyja odpoczynkowi. To rodzi kolejne problemy – pojawiają się zaburzenia snu i jego niedostatecznie dobra jakość.
Jak wykazali naukowcy, u pracowników zmianowych faza REM występuje wcześniej i trwa krócej, a sen dzienny cechuje się dużą ilością przebudzeń ze względu na panujący dookoła hałas – krzątaninę rodziny, czy ruch uliczny. A po dniu wolnym trzeba przecież iść do pracy – i tu też pojawia się problem, bo pracownicy skarżą się na senność podczas wykonywania obowiązków zawodowych – także na rannych zmianach; z badań przeprowadzonych w 1993 roku wynika, że występowanie senności na zmianie nocnej zgłaszało ponad 60 proc. operatorów suwnic, a na rannej – 50 proc. Naukowcy sądzą, że charakterystyczne dla pracy zmianowej skrócenie godzin snu może mieć znaczący wpływ na wydzielanie dehydroepiandrosteronu (DHEA), hormonu, który uważa się za ważny wskaźnik zdrowia.
Jego niedobór może prowadzić m.in. do schorzeń sercowo-naczyniowych i spadków odporności.

Zaburzenia układu pokarmowego

Pracownicy zmianowi uskarżają się często także na „sensacje” żołądkowe. Przyczyna? Przebieg procesów trawiennych wymaga precyzyjnej regulacji czasowej – a ciężko o nią, gdy godziny pracy i posiłków nie są stałe. Według niektórych szacunków, nawet 75 proc. pracowników obejmujących zmiany nocne cierpi na zaburzenia apetytu, zaparcia, zgagę i bóle brzucha.
Ciekawe badania wykonano we Włoszech – u ankietowanych zatrudnionych na stałe na zmianę nocną pierwsze objawy choroby wrzodowej pojawiały się średnio po 5-6 latach rozpoczęcia takiej pracy. W przypadku pracowników zmianowych było to 5 lat, podczas gdy u dziennych – aż 12. Niemcy z kolei sprawdzili, że im dłużej zatrudniony w ruchu ciągłym pracownik, tym częściej i dłużej bierze zwolnienia chorobowe spowodowane przez dolegliwości żołądkowe.

Zaburzenia układu krążenia
Autorzy ekspertyzy podkreślają, że praca nocna i zmianowa jest jednym z czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca, które rośnie wraz ze wzrostem stażu – 5 letnia praca powoduje wzrost ryzyka o 50 proc., 6-10 o 100 proc, a 11-15 letnia aż o 120 proc. Przyczyny są złożone, ale wymienia się wśród nich m.in. narażenie na stres, nadużywanie tytoniu i alkoholu oraz kawy, nieregularne odżywianie się, brak lub zbyt mała ilość ćwiczeń fizycznych. Bywa też, że praca w ruchu ciągłym związana jest jest dużym hałasem i/lub stężeniem niebezpiecznych substancji, a jej wykonywanie wiąże się z monotonią i wymuszoną postawą ciała.

Zaburzenia zdrowia reprodukcyjnego

Jak dowodzą badania, na które powołują się autorzy ekspertyzy, praca wielozmianowa może się też wiązać z zaburzeniami owulacji, a co za tym idzie – płodności kobiet, nie sprzyja też zdrowemu prowadzeniu ciąży. W latach 90. przebadano niemal 4 tys. szwedzkich pielęgniarek, które ryzykowały przedwczesnym porodem dużo częściej niż kobiety zatrudnione tylko na dzienną zmianę. Wielozmianowość może być też skorelowana ze wcześniejszym występowaniem u kobiet menopauzy.

Zaburzenia układu nerwowego

Praca zmianowa może negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym. Pod koniec lat 80. wykonano badania porównawcze w których wyszło, że pracownicy ruchu ciągłego znamiennie częściej zgłaszali zaburzenia nerwicowe niż ich koledzy zatrudnieni w dzień – stosunek wyniósł 45,3 proc. do 26,3 proc. Jeszcze większe dysproporcje opisano we wcześniejszym badaniu, zgodnie z którym zaburzenia o charakterze niepokoju lub depresji wymagających leczenia środkami psychotropowymi przez dłużej niż 3 miesiące lub leczenia szpitalnego występowały u 64 proc. pracowników zatrudnionych wyłącznie na nocną zmianę, 22 proc. pracowników 3-zmianowych , 9 proc. pracowników dwuzmianowych i zaledwie u 4 proc. pracowników dziennych.

Praca zmianowa a nowotwory

Zdaniem autorów ekspertyzy, powstawanie niektórych nowotworów hormonozależnych przypisuje się zaburzeniom w wydzielaniu melatoniny; jej niedobór sprawia, że rośnie produkcja estrogenów, co z kolei sprzyja powstawaniu nowotworów sutka. „Zagrożenie to można uznać za istotne już przy więcej niż dwóch zmianach nocnych na miesiąc i przy dłuższym stażu pracy zmianowej”. Praca zmianowa może też przyczyniać się do powstawania nowotworów jelita grubego i odbytnicy.

fot. Pixabay
Dodany: 01 06 2019 przez: Zbyszek

<< Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nastepna strona >>

powrót, do góry