Przegląd prasy  
.
powrót, na dół
Szkolenia bhp i badania lekarskie po zmianie stanowiska pracy
W zakładzie pracy często spotykaną sytuacją jest przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy, np. na skutek awansu zawodowego lub likwidacji aktualnego stanowiska pracy. Przy zmianie tej pracodawca powinien pamiętać o pewnych obowiązkach na nim ciążących.
Czytaj dalej
Dodany: 23 01 2016 przez: gelen
MBZZ w Grupie Kapitałowej Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A.
Biuletyn 6 luty 2015
Czytaj dalej
Dodany: 10 02 2015 przez: gelen
Jak założyć Związek Zawodowy „Jedność” w swoim zakładzie pracy?
Aby założyć zakładową organizację związkową wystarczą dwa proste kroki:

Zorganizuj grupę 10 osób
Skontaktuj się z nami
Resztę zrobimy za Ciebie!
tel.: (32) 239 53 78
Dodany: 10 02 2015 przez: gelen
Protest w JSW


Dodany: 10 02 2015 przez: gelen
Rząd zdecydował o poszerzeniu strefy przemysłowej w Radomiu
Podczas wtorkowego posiedzenia poszerzył Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną o 43 hektary, w tym o niespełna 26 hektarów w Radomiu.
Nowe tereny inwestycyjne obejmują w Radomiu działki w Jeżowej Woli oraz w Nowej Woli Gołębiowskiej. Obliczono, że skutkiem włączenia nowych terenów do podstrefy może być utworzenie w Radomiu niespełna 1000 nowych miejsc pracy.

O poszerzenie strefy wnioskowali sami przedsiębiorcy, którzy planują inwestycje. W radomskiej podstrefie nowy zakład planuje wybudować należąca do Grupy Polpharma spółka ZFP inwestycje. Firma zgodnie z wydanym już zezwoleniem na działalność w strefie ma zainwestować co najmniej 266 mln złotych i utworzyć minimum 35 nowych miejsc pracy
Dodany: 04 02 2015 przez: gelen
Nadchodzą czasy pracownika – i to na stałe!
Jakiś czas temu w tygodniku „Newsweek” pojawił się artykuł poświęcony tematowi pokolenia Y pod tytułem: „Milenialsi kontra Transformersi”1. Według obecnych pracodawców pokolenie Y to „banda leni, którym poprzewracało się w głowach”.
Czytaj dalej
Dodany: 23 01 2015 przez: gelen
Dyrektor kopalni z zarzutami ws. załatwiania emerytur
W tarapaty popadł były zastępca dyrektora kopalni "Mysłowice - Wesoła". Mężczyzna usłyszał zarzuty poświadczenia nieprawdy. A poświadczać miał ją w dokumentach, dzięki którym dwóch pracowników dostało emerytury. A dostać zdaniem śledczych nie powinno.
Czytaj dalej
Dodany: 22 12 2014 przez: gelen
Niepotrzebna odzież robocza może stać się własnością pracownika
Pracodawca może odsprzedać pracownikom odzież roboczą i ochronną, która utraciła właściwości użytkowe i/lub ochronne. Aby tego dokonać niezbędna jest zgoda pracownika, tłumaczy Maciej Ambroziewicz, ekspert Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj dalej
Dodany: 28 11 2014 przez: gelen
Czy poślizgnięcie się pracownika na równej, suchej powierzchni może być uznane za wypadek przy pracy?
Co do zasady nawet upadek na prostej powierzchni może być wypadkiem przy pracy.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
W wyroku z dnia 16 czerwca 1980 r. III PR 33/80, LEX nr 14532 Sąd Najwyższy uznał, że "przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ustawy wypadkowej z dnia 12 czerwca 1975 r. może być nawet niefortunny odruch pracownika - jego nieskoordynowane poruszenie się powodujące potknięcie się i upadek nawet na gładkiej powierzchni. Wyłączenie przyczyny zewnętrznej przy wypadku pracownika w czasie i miejscu pracy, który nastąpił w takich okolicznościach, byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby istniały podstawy do ustalenia, że upadek pracownika został spowodowany jego schorzeniem łączącym się np. ze skłonnością do omdleń lub zakłóceń równowagi."
Dodany: 14 11 2014 przez: gelen
SN: różnice w wysokości pensji nie są dyskryminacją
Jeśli w wyniku oceny pracy pracowników przez pracodawcę zarobki zatrudnionych nieznacznie się różnią, to nie można tego uznać za naruszenie nakazu równego traktowania wynikającego z 183a § 1 i art. 183c KP, czytamy w Serwisie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj dalej
Dodany: 22 10 2014 przez: gelen
powrót, do góry